preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 4. 2014.

Ukupno: 417471
Ovaj mjesec: 3174
Ovaj tjedan: 491
Danas: 16
Korisne poveznice

      

   

  

 

Vijesti

Marin Hopek osvojio prvu nagradu na likovno-literarnom natječaju Udruge Barun

Već četvrtu godinu zaredom u tjednu u kojemu obilježavamo Valentinovo, obnavljamo ljubav prema svojoj domovini prisjećajući se Domovinskoga rata. Ove je godine učenik 8. razreda Marin Hopek sudjelovao na „Likovno-literarnom natječaju“ Udruge veterana specijalne policije Domovinskog rata „Barun“ u sklopu projekta Promicanje istine o Domovinskom ratu. Mentor je bio učitelj Hrvatskoga jezika Mario Šimudvarac. Za izvrstan književni rad Pod vukovarskim nebom zasluženo je nagrađen prvom nagradom. Čestitamo učeniku Marinu Hopeku i njegovu mentoru!


Marin Hopek nagrađen je prvom nagradom u kategoriji literarnih radova.

Učenik Marin Hopek u prvonagrađenom radu Pod vukovarskim nebom izrazito slikovito, proživljeno i emocionalno opisuje strašna ratna stradanja i patnje šestogodišnje vukovarske djece, siročadi Ede i Tanje. Vukovarski prostor ipak je glavni lik novele. Ispod vukovarskoga neba savršeno je istkana trusna ratna atmosfera u kojoj su pojedinačne tragične ljudske (i dječje) sudbine utkane u povijest hrvatske domovine. Na stilističkoj razini eliptične i isprekidane rečenice, upravni govor, kombinacije različitih glagolskih vremena (prezenta, imperfekta i aorista), dramatiziraju bez ikakva pesimizma, mržnje, prezira ili ironije povijesnu radnju na dan pada Vukovara, ali i stvaraju dramatsku napetost unutar malodobnih likova. Upravo tim likovima okrutan rat oduzima djetinjstvo, rastavlja ih od roditelja te mijenja u njihovim dječjim očima doživljaj rodnoga grada. U tim istim toplim očima Vukovar nakon dva i pol desetljeća sa svojim simbolima (p)ostaje ''grad sjećanja, tuge, boli i oprosta''.

 

Marin Hopek čita svoj prvonagrađeni rad.

Poznati američki teoretičar povijesti Hayden White pomoću književne teorije pokazao je da se posao povjesničara koji piše o nekom povijesnom događaju na temelju dokumenata temelji na pripovijedanju, književnosti. Taj američki profesor na kalifornijskom sveučilištu uvjerljivo je dokazao da je posao povjesničara zapravo jednak poslu književnika te je time vješto izbrisao granicu između povijesti (historiografije) i književnosti. Kada se promiče u potpunosti istina o Domovinskom ratu, jasno je da je nedovoljno samo iscrpno opisati jedan od najvažnijih događaja u suvremenoj hrvatskoj povijesti samo u okviru znanstvene historiografije, a prepustiti zaboravu jednako vrijedne umjetničke istine o njemu – likovne i književne. Dovoljno se sjetiti uglazbljenih pjesama i mnoštva knjiga koje su napisali suvremenici Domovinskoga rata poput Siniše Glavaševića, Ratka Cvetnića, Stjepana Tomaša, Alemke Mirković, Tarika Kulenovića, Roberta Međurečana, Ivane Simić Bodrožić ili Maše Kolanović kako bismo razumjeli da se hrvatska povijest o Domovinskom ratu ispisuje i perima književnika. Istina o Domovinskom ratu ispisana je bez ikakve sumnje u radu Pod vukovarskim nebom Marina Hopeka koji možete pročitati u dokumentu u prilogu ove vijesti.
 


Priloženi dokumenti:
Marin_Hopek_-_Pod_vukovarskim_nebom.pdf (154.69 KB)

Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Irena Buđa   datum: 14. 2. 2018.

Tražilica

Misao tjedna
 
"Svaki trenutak je novi početak."

T. S. Eliot


Školski prijevoz

 


Školska kuhinja

 

Priloženi dokumenti:
Jelovnik za ozujak 2024.pdf


Anketa
Je li vam bolja nastava na daljinu ili klasična nastava u učionici?




Korisni linkovi

180 godina naše škole

   


Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji


Robotika

 





preskoči na navigaciju