Ovaj mjesec: 2090

Coprnice v Črni mlaka

U petominutnoj scenskoj igri na kajkavskom narječju belečkoga kraja "Coprnice v Črni mlaka: belečka scenska igra u jednom potezu" prema tekstu učenica šestoga razreda Elene Đurinek i Maje Minđak glume učenici petoga razreda Osnovne škole Belec: Lucija Brčić, Kristina Buden, Lorena Miković, Suzana Kunović, Petra Ožvald i Petar Šarkanj. Scenska igra nastala je u prosincu 2016. godine, a prikazana je na županijskoj smotri LiDraNo u Krapini u petak, 17. veljače 2017. godine. Mentor je učitelj hrvatskoga jezika Mario Šimudvarac.

Učenici petoga razreda Osnovne škole Belec Lucija Brčić, Kristina Buden, Lorena Miković, Suzana Kunović, Petra Ožvald i Petar Šarkanj sudjelovali su u pratnji ravnateljice Verice Havoić i mentora Marija Šimudvarca u petak, 17. veljače 2017. godine u Srednjoj školi Krapina u Krapini na županijskoj smotri LiDraNo 2017. za dramski izraz. Na županijskoj smotri LiDraNo 2017. za dramski izraz prikazali su među ukupno dvanaest izvedbi svoju izvanredno strukturiranu petominutnu scensku igru Coprnice v Črni mlaka pred tročlanim povjerenstvom u sastavu Mara Borić, Matija Šakoronja i Barbara Rocco.

Scensku igru Corpnice v Črni mlaka učenici petoga razreda marljivo su i redovito uvježbavali cijelu školsku godinu, šest mjeseci u prostorima Osnovne škole Belec. Scenska igra na kajkavskom narječju belečkoga kraja Coprnice v Črni mlaka govori o neustrašivom belečkom momku Ivaču koji je unatoč prijekorima i uputama starih belečkih babica otišao u zabranjenu i začaranu šumu Črne mlake po božićna drvca. Zbog neposlušnosti, odvažnosti i neustrašivosti tri vještice/čarobnice kažnjavaju Ivača najprije smrću majke Bare, a zatim i paljenjem kuće udarom nebeske munje.

Slika 1: Coprnice v Krapini

Dva kontrastna prostora (selo i šuma, Belec i Črne mlake) kao dva kontrastna plana u scenskoj igri, zaokružena kompozicija, kružno kretanje glumaca na sceni i pozadinsku glazba The Forbidden City Petra Crowleya daju dojam izrazite dramatičnosti, svemoćne čarolije i magije, zaokruženosti vremena i prostora, dojam zabrane ulaska čovjeka u nepoznate i neistražene, bajkovite prostore.

Slika 2: Glumci bez kostima

Tekst su izvrsno napisale učenice 6. razreda Elena Đurinek i Maja Minđak, a ideju za predstavu, dramaturgiju, dramatizaciju teksta i režiju potpisuje učitelj hrvatskoga jezika Mario Šimudvarac. Čestitamo učenicima i njihovu mentoru na sudjelovanju na županijskoj smotri LiDraNo 2017. i na zapaženoj izvedbi!

Slika 3: Glumci u kostimima

Coprnice_v_Crni_mlaka_(scenska_igra).pdf (180.85 KB)

objavio: Irena Buđa   datum: 19. 2. 2017.