Ukupno: 420266

OČUVAJMO I ZAŠTITIMO STARE HRVATSKE SORTE POVRĆA

Naša škola će od 7. do 11. travnja sudjelovati u projektu očuvanja starih hrvatskih sorti povrća.

Projekt zajednički provode Krapinsko-zagorska županija, Radna skupina za povrće Povjerenstva za biljne genetske izvore Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske i Visoko gospodarsko učilište iz Križevaca.

Cilj projekta je da se od trajnog gubitka sačuvaju stare domaće sorte povrća koje se tradicionalno uzgajaju na našem području, a njihov opstanak je ugrožen sve većom komercijalizacijom povrćarske proizvodnje u kojoj se gotovo isključivo koristi uvezeno sjeme stranih sorti.

Učenici se mole da uz pomoć svojih roditelja, baka, djedova, rođaka ili susjeda prikupe sjeme ili sadni materijal starih domaćih sorti povrća, zatim ga svakog posebno stave u dobivene papirnate vrećice i na njih upišu tražene podatke o sjemenu i njegovu porijeklu.

Sjeme ili sadni materijal mora biti isključivo iz domaćeg uzgoja, a ne kupljeno u trgovini.

Ukoliko vam je potrebno još papirnatih vrećica za prikupljeno sjeme možete ih dobiti u ponedjeljak i u utorak u školskoj knjižnici.

Prikupljeno sjeme treba donijeti u školu do petka 11. travnja.

Po završetku akcije prikupljanja djelatnici Visokog gospodarskog učilišta iz Križevaca prikupit će sakupljeni materijal nakon čega će se sjeme pripremiti za dugoročno čuvanje u Nacionalnoj banci biljnih gena Republike Hrvatske.

Ovim putem molimo sve učenike, kao i  učitelje, da u čim većem broju sudjeluju u ovom hvalevrijednom projektu.

objavio: Drago Gradečak   datum: 4. 4. 2014.

« Svibanj 2024 »