Hajd' u kolo, dječice!

Zdrav za 5
Istina o Domovinskom ratu
Hrvatske vode
Voda je izvor zdravlja i bolesti

Ciljevi:

• Saniranje  divljeg odlagališta otpada na području potoka Šokat i prevencija nastajanja novih divljih odlagališta otpada u svrhu očuvanja bioraznolikosti kopnenih voda.
  • Poticanje svijesti lokalnog stanovništva o važnosti očuvanja kopnenih  voda u svrhu poboljšanja kakvoće življenja i zdravlja ljudi.

Aktivnosti i metode:

1) Određivanje koordinata lokaliteta na kojem se nalazi divlje odlagalište otpada uz pomoć GPS uređaja i fotografiranje lokaliteta na početku i završetku projekta pod vodstvom učitelja geografije.

2) Unos koordinata lokaliteta u Google Earth program pod vodstvom učitelja informatike.

3) Saniranje divljeg odlagališta otpada u sklopu Zelene čistke uz sudjelovanje partnera projekta.

4) Život u kapi vode – određivanje broja i determinacija različitih vrsta  u kapi vode promatranjem kapi vode pod mikroskopom i ručnom lupom.

5)  Kemijska analiza vode pod vodstvom učiteljice kemije.

6) Popisivanje i determinacija biljaka i životinja na području potoka uz pomoć deteminacijskih ključeva.

Partner: Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode

7) Dokazivanje fekalnog onečišćenja vode u potoku uz pomoć mikrobiološke analize vode.

Mikrobiološka analiza vode (broj koliformnih bakterija i E.coli).

Partner: Zavod za javno zdravstvo Krapinsko – zagorske županije

8) Edukacija ostalih učenika i lokalnog stanovništva o štetnom utjecaju otpada i zagađenja vode fekalijama na bioraznolikost  i  zdravlje ljudi – javna tribina „Voda je izvor zdravlja i bolesti“.

9) Postavljanje znaka zabrane odlaganja smeća.

Rezultati:

• Sanacija otpada - vidljive razlike u opisu staništa i fotografijama na početku i završetku projekta.
  • Velika bioraznolikost proučavanog područja i prisutnost zaštićenih vrsta – biljke proljetnice.
  • Fekalno onečišćenje vode u potoku – veliki broj kolonija E.coli i koliformnih bakterija u uzorku vode.
  • Potaknuta svijest stanovništva i prevencija nastajanja novih odlagališta.

Partneri: Zavoda za javno zdravstvo Krapinsko-zagorske županije, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko zagorske županije, Komunalac Konjščina, planinarsko društvo „ Belecgrad“, liječnik opće prakse

9.5.2016.

Dana 9. svibnja 2016. djelatnica  Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko – zagorske županije Petra Šemnički, magista ekologije i zaštite prirode održala je  radionicu na potoku Šokat te je učenike upoznala s metodom determinacije biljnih i životinjskih vrsta uz pomoć  determinacijskih ključeva. Učenici su naučili da je u prirodi najvažnije slušati i promatrati kako bi se uočile i na temelj glasanja prepoznale životinje koje žive na nekom području te da je važno znati gdje se one sve mogu tražiti.

Tko bi rekao da se samo u jednom kamenu krije mnogo živih bića.

10.5.2016.

Dana 10. svibnja 2016. godine djelatnica Zavoda za javno zdravstvo uzela je uzorak vode iz potoka Šokat za mikrobiološku analizu vode kako bi se na temelju broja bakterije E.coli utvrdilo da li je prisutno fekalno onečišćenje potoka.

22.4.2016.

Obilježili smo Dan planeta Zemlje te smo u sklopu ekološki volonterskog projekta "Zelena čistka 2016" počistili divlje odlagalište komunalnog otpada u koritu potoka Šokat.

Zahvaljujemo se donatorima sokova i slastica, malobrojnim, ali vrijednim roditeljima učenika,  članovima Hrvatskog planinarskog društva „Belecgrad“ Belec, gradu Zlataru i Komunalcu Konjščina koji su nas podržali i bili dio eko aktivnosti.

Kako je korito potoka Šokat izgledalo prije čišćenja i kako izgleda sada, pogledajte sami.

18.3.2016.

Iskoristili smo sunčan dan te smo se prošetali uz potok Šokat. Osim divljeg odlagališta smeća koje se nalazi uz sam rub potoka, naišli smo i na predivne vjesnike proljeća.

2. 6. 2016.

S ciljem poticanja svijesti o važnosti očuvanja bioraznolikosti kopnenih voda,  učenici sedmog razreda su na javnoj tribini predstavili rezultate projekta Voda je izvor zdravlja i bolesti. Tribini su prisustvovali svi učenici predmetne nastave, učitelji koji su radili na projektu te gosti suradnici iz svih partnerskih ustanova.

Aktivnosti projekta i dobivene rezultate možete vidjeti u priloženoj PowerPoint prezentaciji.

« Listopad 2021 »