Ukupno: 419608

Učili u prirodi, dozivali i pozdravljali jesen

Dan prije službenog početka jeseni, učenici PŠ Petruševec bili su sa svojim učiteljicama na terenskoj nastavi u prirodi i tako radno i veselo pozdravili nadolazeću jesen.

Bilo je dovoljno tijekom velikog odmora samo najaviti kako će sutradan (23.rujna) započeti jesen i već smo bili spremni za odlazak u okolicu škole. Ponajprije smo ispred škole ponovili i utvrdili znanje o stranama svijeta kako se ne bismo negdje izgubili. Nakon nekoliko pokušaja određivanja prema kojoj strani svijeta krećemo, ipak smo zajednički zaključili da krećemo u smjeru istoka, uskom cesticom koja prolazi uz šumu i zapuštena polja s pogledom na selo u daljini. Ispunjeni veseljem i dječjim smijehom kojim smo se ubrzo svi zarazili, najednom smo se našli u šumi jer smo napustili cestu i krenuli na sjever. Prema ranijem dogovoru u učionicama, imali smo zadaću pratiti promjene u prirodi, prikupljati jesenske plodove za naš školski izložbeni prostor, upoznati mjesto i orijentirati se. Svaki razred za sebe, a opet svi zajedno, puno smo toga uočili i naučili u prirodnom okružju. Prilično smo se uspuhali i zarumenili hodajući uz brijeg. Nije nam bilo žao jer je Marko pronašao svoj 1. vrganj. Iako su ga drugi uvjeravali da je to neka druga vrsta gljive, on je samo mirno rekao: „Poznam ga ja po duhi.“ I bio je u pravu. Ovaj odlazak u prirodu iskoristili smo i za zadnje mjerenje početnog provjeravanje stanja motoričkih sposobnosti iz predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura. Kako u školi nemamo preču na kojoj se provodi mjerenje izdržaja u visu, poslužili smo se granom bukve koja se lijepo položila nama na dohvat ruke. Grana je izdržala poduži izdržaj svih osmero učenika koji su na svježem zraku pokazali zavidne motoričke sposobnosti. Za kraj smo se uspješno maskirali u granama bukve i graba. S nama je veselje učenja u prirodi podijelio i susjedov pas Medo koji nas često obilazi. Vrijeme nam je prebrzo prošlo, plodova poprilično, a ovako stečena znanja se pamte zauvijek. U povratku nismo imali više nedoumice o stranama svijeta – lagano na jug te zapadno do naše škole gdje nas je dočekala naša teta Đurđa sa slatkim iznenađenjem.

Mala družina iz PŠ Petruševec

objavio: Irena Buđa   datum: 26. 9. 2017.