Naši osmaši posjetili Vukovar

Učenici našeg osmog razreda su 18. i 19. listopada u sklopu projekta Posjet učenika osmih razreda Vukovaru posjetili grad Vukovar. Projekt uključuje sve učenike osmih razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj, a u pratnji učenika bile su njihova razrednica Nevenka Puklin i školska pedagoginja Petra Sviben.

Po dolasku u Vukovar dočekao nas je ručak u restoranu „Istra“ nakon kojeg se upućujemo u hostel „Dubrovnik“ u sklopu Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar na dva predavanja - Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Potom slijedi prijava u hostel i slobodno vrijeme do večere. Slobodno vrijeme iskoristili smo za šetnju do centra grada. Kupili smo suvenire i slikali se ispred križa na ušću rijeke Vuke u moćni Dunav. Imali smo priliku proći pokraj Vodotornja koji je trenutno u fazi obnove kako bi mu se podario novi sjaj. Nakon večere išli smo u disco gdje smo se dobro rasplesali. Drugog dana posjetili smo sve memorijalne lokacije na području grada - crkvu sv. Filipa i Jakova, Mjesto sjećanja - Vukovarska bolnica 19991., Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari te Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Vodič nam je iz autobusa također pokazao Kukuruzni put - Put spasa i skladišne prostore Veleprometa koji su se koristili kao logor. Po povratku u Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar razgledali smo njegove izložbene prostore. Za sam kraj našeg boravka u Vukovaru uputili smo se u Ružičkinu kuću na Školu mira i kviz znanja u kojem su naše dvije učenice bile vrlo uspješne i osvojile zasluženo 2. mjesto. Čestitamo im!

U ova dva dana koliko smo boravili u Vukovaru naučili smo mnogo o Domovinskom ratu i samom Vukovaru. Shvatili smo da su počinjeni veliki zločini i nepravda koje nikada ne smijemo zaboraviti i koji se više ne smiju ponoviti te da se moramo boriti za bolje sutra, za svoje obitelji i svoju domovinu.

Ovaj tekst završavamo riječima hrvatskog novinara Siniše Glavaševića, koji je i sam bio žrtva Domovinskog rata:

''Vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi, prvo svoju prošlost, tražiti svoje korijene, zatim svoju sadašnjost, a ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama, samo skriven da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi!''

objavio: Irena Buđa   datum: 25. 10. 2018.

"Obrazovanje nije priprema za život. Obrazovanje jest život."

John Dewey

Vozni red 2017.-2018.docx

Jelovnik OS Belec.docx

Školska natjecanja

Zbog čega ste posjetili web stranice naše škole?

1. sat 8:00 - 8:45
  2. sat 8:50 - 9:35