Naša škola iznimno uspješna na 38. Smotri dječjega kajkavskog pjesništva Dragutin Domjanić

Osnovna škola Belec sudjelovala je na 38. Smotri dječjega kajkavskog pjesništva Dragutin Domjanić u Svetom Ivanu Zelini u subotu 20. listopada 2018. godine. Sudjelovalo je 87 osnovnih škola s ukupno 477 učeničkih pjesničkih radova.

U Gradskoj vijećnici grada Svetoga Ivana Zeline u 9 sati članovi ocjenjivačkoga suda, koji čine predsjednik dr. sc. Ivo Kalinski, dr. sc. Božica Pažur i Štefica Kamenarić-Filipović, dr. med., izvrsno su promovirali zbirku s ovogodišnje smotre pod naslovom Se zmisliš? u koju je uvršteno 79 učeničkih radova od kojih je samo 36 predloženo za javnu izvedbi u Dvorani Kraluš. Na 61. stranici navedene zbirke nalazi se pjesma Otprl sem oknje vu meglene jutre našega učenika 6. razreda Luka Minđaka. Luka je izveo svoju pjesmu na pozornici Dvorane Kraluš u Pučkom otvorenom učilištu Sveti Ivan Zelina i dobio je 3. nagradu prema odluci stručnoga ocjenjivačkoga suda. Čestitamo od srca učeniku Luki Minđaku i njegovu mentoru. Pjesma Luke Minđaka glasi:

OTPRL SEM OKNJE VU MEGLENE JUTRE

Otprl sem oknje

pogledal sam vun

grdi je dan.

Se je tak tamne, tak sive i črne.

Megla se vleče, vleče

z gurice na gurice,

z dola na brieg.

Se zgledi kak da ničega ni.

Ne vidiju se hižice

ni sousedova kliet,

ni cierkvica stara.

Se je tak kak da je nestal sviet.

Belec muoj mali

vu meglene jutre spi

i jedva čaka da ga

sounce stiha zbudi.

Njegov mentor, učitelj Hrvatskoga jezika, u Gradskoj vijećnici grada Svetoga Ivana Zeline u 9:30 predstavio je naš uspješan zbornik književnih i likovnih radova učenika Osnovne škole Belec pod naslovom Pouna smieha otvarajući probleme odnosa narječja i jezika. Također će prikaz našega zbornika i cijele Smotre izaći u jednom od sljedećih brojeva časopisa Kaj: Časopis za književnost, umjetnost i kulturu. Naš učitelj Mario Šimudvarac kao voditelj literarne družine (Literarno-scenska grupa) u Osnovnoj školi Belec primio je uz novčanu nagradu vrijedno priznanje Nagrada voditelju koju dodjeljuje stručni ocjenjivački sud „za posebnu brižnost, njegovanje i poticanje dječjega pjesničkoga izraza te za ljubav prema kajkavskom jeziku (narječju) koju nesebično prenosi na mlađe naraštaje“.

Osim toga, u okviru Smotre mogla se pogledati kinematografska projekcija, crtani film Veliki Zli Lisac i druge priče redateljā Patricka Imberta i Benjamina Rennera. U maloj galeriji Učilišta postavljena je izložba dječjih likovnih radova - ilustracije pjesama objavljenih u zbirci Se zmisliš? (u zbirci je na 3. stranici i fragment jednoga rada učeničkoga rada izrađen pod mentorstvom učitelja Likovne kulture Zvonka Šarčevića), a u Galeriji Kraluš prigodno je postavljena izložba slika Mimesis svjetla akademskog slikara Davora Žilića.

Veselimo se sudjelovanju na idućoj Smotri dječjega kajkavskoga pjesništva Dragutin Domjanić u Svetom Ivanu Zelini za koju su prijave već otvorene, a pjesme belečkih učenika spremne!

objavio: Irena Buđa   datum: 23. 10. 2018.

"Obrazovanje nije priprema za život. Obrazovanje jest život."

John Dewey

Vozni red 2017.-2018.docx

Jelovnik OS Belec.docx

Školska natjecanja

Zbog čega ste posjetili web stranice naše škole?

1. sat 8:00 - 8:45
  2. sat 8:50 - 9:35