Posjetili smo elektrane u Jertovcu i Konjščini

Učenici sedmih i osmih razreda u pratnji učiteljice Kemije Mirjane Cahunek i  učiteljice Fizike Karmen Prugovečki u srijedu 26. travnja posjetili su termoelektranu u Jertovcu i solarnu elektranu u Konjščini. Obilaskom elektrana upoznali su načine dobivanja električne energije iz neobnovljivih i obnovljivih izvora, a ujedno su i obilježili Dan obnovljivih izvora energije.

U TE Jertovec učenici su obišli postrojenje za dobivanje električne energije pomoću parnih turbina pogonjenih toplinskom energijom vodene pare temperature oko 430˚C, dobivene zagrijavanjem vode pomoću plina. Snaga elektrane je 88MW. http://proizvodnja.hep.hr/osnovni/termoelektrane/jertovec.aspx

TE počela je s radom 1954., kada je pogonsko gorivo bio ugljen, kasnije je radila na mazut pa na lako loživo ulje, a danas se kao gorivo koristi zemni plin. Elektrana je interventna, što znači da nije u stalnom radu, nego je u pripravi u slučaju potrebe za izvanrednom opskrbom sustava električnom energijom obzirom da u proizvodnju može ući za petnaest minuta. Učenici su obišli vanjski dio elektrane, a unutar postrojenja mogli su vidjeti kako izgleda parni kotao i parna turbina (druga je trenutno u remontu), strojarnica koju je oslikao Edo Murtić, kontrolna soba i pitati zaposlenike elektrane sve što ih je o njoj zanimalo.

U solarnoj elektrani Solida u Konjščini površine osam hektara učenici su vidjeli fotonaponske panele koji energiju sunca pretvaraju u električnu. Upoznali su način pretvorbe dobivene istosmjerne struje u izmjeničnu te imali prilike pratiti na displeju pretvornika kako se mijenja razvijena snaga panela ovisno o njegovoj osunčanosti. Tako je za maksimalne insolacije razvijena snaga paralelnog spoja panela 27kW, a u slučaju oblačnog vremena ona je upola manja. Snaga elektrane je 4,5MW. http://www.solida.hr/

objavio: Irena Buđa   datum: 27. 4. 2017.