Ovaj mjesec: 2090

Kampanja zaštite životinja od stradavanja u prometu

Predstavnici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije u našoj su školi u petak 15. travnja održali radionicu za naše šestaše i sedmaše na temu zaštite životinja od stradavanja u prometu.

Prometnice olakšavaju život ljudi, ali imaju negativan učinak za povoljne životne uvjete životinja. Sve vrste prometnih infrastruktura: željeznice, ceste i plovni kanali, značajno i na brojne načine utječu na staništa životinja kroz koja prolaze, a samim time i na životinje. Učinci barijere pojavljuju se tamo gdje životinje zbog strukture prometnice, ograda ili samog prometa ne mogu na jednostavan način prijeći cestu.

Glavni negativni učinci prometnica su: izravan gubitak staništa, fragmentacija staništa i populacija, ograničavanje veličine teritorija populacije, smanjivanje kvalitete staništa, ograničavanje veličine populacije prirodnog plijena, opće uznemirivanje, neposredno stradavanje životinja u pokušaju prelaska prometnica, te rizik ugrožavanja sudionika u prometu.

Budući da velike životinje neposredno štiti njihova veličina od stradavanja na prometnicama, ovom kampanjom želimo skrenuti pozornost na manje divlje životinje poput ježeva, žaba, vidri, zečeva, jazavaca, lisica, kuna, fazana, sova i dr.

Sve vrste životinja su vrlo važan dio prirodnog ekosustava. Veliki problem za životinje predstavlja sve veći broj prometnica na kojima svake godine stradava veliki broj životinja, naročito u doba parenja. Naravno da je to povezano upravo s njihovom velikom aktivnošću u sumrak, odnosno noću kada ih je teško na vrijeme uočiti na cesti, kao i sve veći broj automobila čak i na lokalnim prometnicama te izgradnja novih prometnica u zadnje vrijeme.

Svaka životinja ima važnu ulogu u ekosustavu. Smanjenjem populacije ježa, žabe, vidre i drugih životinja dolazi do narušavanja prirodne ravnoteže. Svaki pojedinac može doprinijeti očuvanju ovih korisnih životinja.

Pomognimo životinjama da sigurno prijeđu cestu! smiley

objavio: Irena Buđa   datum: 19. 4. 2016.